OTTOBRE ŽURNALAI

Audinių tipai ir pavadinimai

2012-03-26

Aksomas - audinys su trumpu, gerojoje pusėje stačiu pūku, audžiamas iš įvairaus pluošto.

Atlasas - lygus, nestruktūrinis atlasinio pynimo audinys, geriausiai iš šilko, bet gali būti ir iš vilnonių arba medvilninių verpalų. Atlasinis audinys yra lygus, blizgus, šilkiniu paviršiumi. Atlasiniai audiniai yra įvairūs, priklausomai nuo audinio sudėties, tankio ir t.t.

Aukso ir sidabro Lame - Blizgus audinys iš šilko arba medvilnės metmenų ir šilku arba dirbtiniu šilku aptrauktų metalinių ataudų.

Batistas - Itin plona medžiagytė, naudojama palaidinukėms ir suknelėms, dažniausiai medvilninė arba lininė. Aukščiausios kokybės batistas audžiamas Šveicarijoje.

Brokatas - Sunkus žakardinis audinys iš šilko ir metalinių arba metalizuotų siūlų.

Buklė - Audinys iš įvairaus pluošto grūdėto paviršiaus siūlų, vadinamų buklė arba kilpotais siūlais. Tipiškas Chanel kostiumėlio audinys.

Damastas - Anksčiau tik šilkiniai audiniais su įaustais raštais, šiandien damastu vadinami visi bet kokio pluošto įaustų raštų audiniai.

Drobė - medvilninis ar lininis audinys, minkštas liečiant. Pagaminta iš pašukinių verpalų. Iš šio audinio siuvama patalynė. 

Džinsas - medvilninis arba mišrios struktūros, minkštas arba vidutiniškai minkštas, tamprus audinys. Audinio spalva balta, mėlyna, smėlio ar juoda. Jis gali būti derinamas su kitais audiniai. Džinsas yra ypač populiarus tarp jaunų žmonių. Naudojamas sportinio stiliaus kelnėms bei vyriškiems, moteriškiems ir vaikiškiems džinsiniams drabužiams (suknelės, kelnės, kostiumai, švarkai, palaidinės, paltai). 

Džersis - plonas trikotažinis audinys, iš tų kurie švelniai glosto kūną. Suknelės, sijonai, švarkai iš džersio atrodo puikiai, nes medžiaga lengvai apgaubia kūną ir puikiai išryškina figūros linijas. Džersio taip pat labai praktiškas: jis nereikalauja ypatingos priežiūros.  

Gazas - Plonas, tinklinis audinys, gali būti iš įvairių verpalų; dažnai naudojamas kaip pagrindas siuvinėjimui.

Gobelenas - tai vilnonis, palietus pakankamai minkštas audinys su ilgais blizgiais pūkeliais. Šis audinys išdirbamas sudėtingais stambiais raštais iš trijų, keturių ir daugiau siūlų sistemų. Tai dviejų sluoksnių, kietas arba vidutiniškai kietas, stambių raštų, vienspalvių arba įvairiaspalvių verpalų audinys. Iš šio audinio siuvami moteriški paltai, žieminiai vyriški ir moteriški kostiumai, sijonai, sportiniai švarkai ir pan. 

Kasha - Mišrus audinys iš kočiotinės vilnos ir kašmyro kostiumėliams ir suknelėms.

Kašmyras - Minkštas, plonas audinys iš Kašmyro ožkų vilnos. Aukščiausios kokkybės kašmyras pasakiškai brangus. grynos vilnos, lengvas, minkštas audinys, matinis, blizgus. Tai plonas, bet pakankamai stiprus audinys. Pagal spalvas kašmyras gali būti dažytas, įvairiaspalvis ir mišrus. Iš šio audinio siuvamos ponioms suknelės, palaidinės.

Krepas - Bendras pavadinimas įvairių nelygaus gruoblėto arba bangelėmis raukšlėto paviršiaus šilkinių audinių, tokių kaip krepžoržetas ar krepdešinas.

"Liberty" šilkas - Plonas atlasinio pynimo audinys, pavadintas pagal Londono "liberty's" parduotuvę, garsėjančią audiniais.

Laikra - tamprus, lengvas, pusiau permatomas audinys. Šis audinys puikiai praleidžia orą ir gerai skalbiasi. Laikra su pridėtu elastanu - puiki medžiaga maudymosi kostiumėliams. 

Linas - tai tvirtas, standus austinis audinys. Linas yra daug stipresnis ir labiau žvilgantis, nei medvilnė. Jis pasižymi antialergiškomis savybėmis, gerai sugeria vandenį, pralaidus orui ir vėsinantis audinys. Kuklios išvaizdos audinys idealiai tinka sportinėms palaidinukėms, marškinėliams, švarkeliams ir pan. 

Liustrinas - Blizgus, standus mišrių verpalų audinys iš medvilninių metmenų ir moheros, alpakos arba šukuotinės vilnos ataudų.

Muaras - Šiems šilkiniams audiniams būdingas raibuliuojantis paviršius, nes jų metmenims ir ataudams naudojami skirtingų spalvų verpalai.

Muslinas - Plonas lyg šydas audinys, kurio dažomi dažniausiai atskiri gabalai; iš jo siuvamos lengvos suknelės, palaidinukės ir šydai.

Nėriniai -  Gausiai puoštos reto siūlų tinklo medžiagos, kadaise gamintos rankomis, o dabar - ir mašinomis. Priklausomai nuo gamybos technologijos, skiriami pintiniai ir megztiniai nėriniai.

Organdis - Peršviečiamas medvilninis batistas plonutėms vakarinėms suknelėms arba palaidinukėms.

Otomanas - Vilnos, šilko arba medvilnės audinys su plačiais skersiniais ranteliais, panašus į ripsą.

Panaksomas - Blizgus šilkinis aksomas.

Plisė - Audinys iš plonų verpalų su smulkiomis vienodomis klostėmis, kurios išgaunamos arba suspaudžiant presu, arba jau audžiant.

Pliušas - Į aksomą panašus ilgesnio plauko audinys iš įvairiausių verpalų, naudojamas, pavyzdžiui, drabužio apvadams arba aksesuarams.

Ponžė - Plonas audinys iš natūralaus vienos kiniškų drugelių rūšies šilko.

Ripsas - Bendras pavadinimas įvairiausių audinių su ryškiomis išilginėmis, skersinėmis ar įstrižomis linijomis ar ranteliais; šie audiniai dažnai audžiami iš plono pluošto, pavyzdžiui, šilko.

Satinas - Kalbant tiksliai, tai nėra atlasinio pynimo audinio pavadinimas, bet dažnai taip vadinami blizgūs šilkiniai audiniai.

Šantungas - Matinio blizgesio rupaus, mazguoto paviršiaus laukinių šilkverpių šilko audinys.

Šenilinis audinys - Ypač pūkuotas aksomo variantas, audžiamas iš siūlų su įvairių puošybinių siūlelių pūku.

Šifonas - Labai plonutis, perregimas šilkinis audinys.

Tafta - Sunkus ir standus, matinio blizgesio drobinio pynimo audinys iš šilko arba dirbtinio pluošto; audžiama daugybė taftos variacijų.

Tiulis - Plonas, kiauras tinklinis audinys su šešiakampėmis akutėmis.

Vualis - Plonas lyg šydas drobino pynimo audinys iš medvilnės arba šilko.

Zefyras - Plonas blizgus medvilninis drobinio pynimo audinys, tinkamas palaidinukėms ir suknelėms.

Žakardas - Bendra sąvoka, nusakanti margą audinį iš įvairiaspalvių verpalų. Šis audinys pavadintas pagal jam austi naudojamų staklių išradėją prancūzą Josephą Marie Jacquardą.