OTTOBRE ŽURNALAI

Audinių kokybės tikrinimas ir testai

2011-12-01

Renkantis medžiagą, transformacijos mechanizmą arba minkštų baldų furnitūrą, remiamės tokiomis savybėmis kaip patikimumas, patvarumas, ilgaamžiškumas ir t.t. Prieš pradedant gaminti audinius atliekami testai, kad nustatyti jų tvirtumą, spalvos atsparumą, pilingavimąsi, atsparumą ugniai.

Bandymų principai ir metodai yra vienodi visose šalyse, tačiau normatyvai kartais skiriasi. Kartais audiniui taikomi ne visi testai, o tik tie, kurie būtini pagal jo panaudojimą. Tokiu atveju sertifikate užtenka nurodyti, kad šitas audinys atitiko vieną ar kitą testą. Testai audiniams atliekami pagal tarptautinės organizacijos standartus (ISO), kuri apima daugiau nei 140 pasaulio šalių. ISO standartai laikomi tradiciniais ir visuotinai paplitusiais. Tačiau egzistuoja ir britų kokybės standartai, kurie žymimi BS abreviatūra. BS skaičių rodikliai visada žemesni nei ISO, tačiau jų ir britų atliekamų testų rezultatų negalima tarpusavyje lyginti, kadangi britų reikalavimai yra griežtesni už ISO keliamus reikalavimus.
Turite suprasti, kad testų rezultatai leidžia daryti išvadą tik apie bendras technines audinio savybes. Eksploatacines savybes ir charakteristikas lemia keletas veiksnių: būsima sofos paskirtis, aptraukimo būdas ir metodas, porolono kokybė ir minkštų baldų furnitūra.

Audiniams atliekami šie testai:

Tvirtumo testas

Yra keli būdai, kuriais galima įvertinti medžiagos tvirtumą: Martindeilo, Vizenbeko ir Stolo testas. Nagrinėsime Martindeilo testą. Lygus metalinis diskas ridenamas per audinio pavyzdį nustatytu greičiu ir slėgiu. Bandymas lygiems audiniams atliekamas tol, kol nutrūksta trys siūlai, o pūkuotiems - kol visiškai nusitrina pūkas nuo audinio pagrindo. Laikoma, kad audinys išlaikė testą, jei ciklų (pasikartojančių disko judesių) skaičius viršija ISO, BS arba nacionalinių standartų šiai audinio rūšiai, normą. Jei testas nurodo, kad audinys išlaikė pagal ISO daugiau nei 5000 ciklų - tai jau garantija, kad audinys pakankamai tvirtas. Tai vienas iš pagrindinių baldų audinio įvertinimo rodiklių. Prie audinio techninių duomenų būtinai nurodomas ištvertų ciklų kiekis.

Atsparumo ugniai testas

Audinio atsparumo ugniai testas atliekamas tokiu būdu: ant audinio padedama uždegta cigaretė. Skaičiuojamas laikas nuo šio momento iki audinio užsidegimo. Paskutiniu metu britų standartai reikalauja, kad baldiniai audiniai būtų padengiami ugniai atspariomis medžiagomis. „Cigaretės testas" laikomas išlaikytu, jei nuo testo pradžios iki užsidegimo praeina 8-10 sekundžių (priklausomai nuo audinio rūšies).

Spalvos atsparumo testas

Tai vienas sudėtingiausių testų. Audinys yra veikiamas šviesa, tuo pačiu metu atliekant "nutrynimą" metaliniu disku tiek sauso, tiek šlapio audinio. Išbandytas pavyzdys palyginamas su kontroliniu po kiekvieno bandymo etapo. Bandymas baigiamas po 3000 ciklų. Išvados daromos lyginant po bandymo gautą spalvą su standartine spalvų lentele. Techniniuose duomenyse nurodoma tiek šlapio, tiek sauso audinio svarba.

Pilingavimosi testas

Šis testas tai dar vienas būdas, galintis patikrinti audinio tvirtumą. Ant apšviesto stalo pritvirtinamas 150*150 cm audinio pavyzdys, kuriuo juda metalinis diskas. Atliekama po 5000 ciklų iš abiejų audinio pusių. Po to pavyzdys palyginamas su kontroliniu ir, vizualiai įvertinus, priskiriama viena iš pilingavimosi grupių:

A - nėra matomo poveikio, beveik nėra padarytų nuostolių pluoštui.
B - prarasti tik pavieniai pluoštai.
C - išryškėja nudilusios vietos, aiškiai matomi atplyšę pluoštai, pažeista audinio struktūra.
D - daugybės pluoštų praradimas, pažeista audinio struktūra, atsirado skylės.