OTTOBRE ŽURNALAI

Audinių sudėtis: naturali ar sintetine?

2011-12-01

Apmušalų audiniai gaminami iš natūralių, dirbtinių ir sintetinių pluoštų. Apmušalų medžiagos, naudojamos minkštų baldų gamyboje, skirstomos į austines ir neaustines medžiagas. Apmušalų audinių sudėtis vienaip ar kitaip pritraukia pirkėjo dėmesį. Kalbant apie kainą, sakoma, kad viskas, kas natūralu - brangu. Ko gero, vienintelė išimtis - medvilnė, tačiau šios medžiagos naudojimas yra ribotas. Dėl šios priežasties natūralios medžiagos apmušalai brangesni.

Siūlai, naudojami baldiniams audiniams gaminti, skirstomi į:
• paprastus - paprasti 72-pluoštiniai siūlai,
• pintus - siūlai, sudaryti iš kelių paprastų tarpusavyje perpintų siūlų,
• sukedentus - įprasti siūlai, iškedenti oro srautu tampa storais ir pūkuotais.

Natūralias medžiagas sunkiau prižiūrėti, kadangi veikiamos drėgmės jos gali greičiau susidėvėti. Jų negalima dažnai skalbti, gręžti centrifugoje ar džiovinti saulėje. Be to, natūralios medžiagos greitai glamžosi.

Audiniai dažniausiai sudaryti iš visiškai skirtingo natūralių ir sintetinių pluoštų dydžio. Floko audinio pagrindą sudaro 35%, medvilnės ir 65% poliesterio. Veliūrą sudaro ypač didelis poliesterio kiekis. Šenilas - viskozės, akrilo ir medvilnės mišinys, taip pat egzistuoja tik sintetinis šenilas, sudarytas vien tik iš poliesterio. Gobeleno sudėtyje yra 40% medvilnės ir 60% poliesterio.

Norint pagerinti apmušalų medžiagų savybes, buvo sukurtos specialios apsauginės dangos. Populiariausios ir labiausiai paplitusios apsauginės dangos - teflonas ir Scotch guard (R). Apmušalai, dengiami tokiais protektoriais, reikalauja papildomo cheminio apdorojimo. Medžiagoms, išmirkytoms arba padengtoms vienu iš šių mišinių, gali būti priskirtas protektoriaus pavadinimas. 

Pavyzdžiui, medvilnė ir šenilas padengti Scotch guard‘u, tampa mažiau pūkuotos. Tačiau nei teflonas, nei Scotch guard negali „amžiams" apsaugoti medžiagos, kadangi šios apsauginės dangos suteikia poveikį tik keliems metams. Po 5-6 sauso valymo procedūrų namų sąlygomis, protektorius praranda savo apsaugines savybes.

Neaustinės medžiagos - tekstilės gaminiai iš pluošto arba siūlų, sujungti vienas su kitu nenaudojant audimo būdų. Sintetiniai audiniai gaminami taip, kad savo išvaizda beveik nesiskirtų nuo natūralių. Jie atsparūs spalvai ir geriau išlaiko dažus. Norint sukurti puikią išvaizdą, medžiagos merserizuojamos, t.y. apdorojamos specialiame natrio šarmo tirpale, kad įgytų blizgesį arba atvirkščiai - apdorojamos specialiame mišinyje, kad prarastų blizgesį. Specialūs cheminiai mišiniai apmušalų audiniams gali suteikti ypatingą kietumą, minkštumą ir lankstumą. Tam, kad greičiau išdžiūtų po plovimo, audiniai apdorojami specialiu mišiniu.

Neaustinės medžiagos

Baldų remonto dirbtuvės veikiančios „Baldinių Audinių Centro" patalpose aprūpins Jus reikalingiausiomis neaustinėmis medžiagomis. Garantuojame aukščiausios kokybės neaustines medžiagas, kadangi jų gamybai naudojame pažangiausias technologijas! „Baldinių audinių centras" - sparčiai besivystanti verslo įmonė, tiekianti savo produkciją Lietuvoje ir užsienyje. Siūlome didelį produktų asortimentą, kurį galėsite panaudoti įvairiose pramonės šakose. Galime lengvai susitvarkyti su bet kuria mums pavesta užduotimi, atsižvelgiant į visus Jūsų reikalavimus. 

Neaustinės medžiagos gaminamos naudojant verpimo ir audimo proceso metodus. Plokščios neaustinės medžiagos naudojamos kaip tarpinės ir filtrai, gaunamos pluoštinės drobės sujungiamos skystais ir tarpusavyje persipynusiais jungiamaisiais mašinų velenais. Džiovinimo ir termiško apdorojimo mašinų dėka, siekiama įgyvendinti termiškai apdorotą impregnavimą ir džiovinimą. Didelės apimties neaustinės medžiagos, t.y. termoplastiniai pluoštai drobėje, gaunami termiškai apdoroto drobių sujungimo proceso metu. Norint įsigyti neaustinius audinius, pirmiausia reikia pagaminti pluoštinę drobę, kurios gamybai naudojami įvairūs metodai.

Vienas iš tokių metodų - fizikinis-mechaninis. Mechaniškai sustiprinta neaustinė medžiaga gali būti sujungta kartu pagal tekstūrą (daigstant, peltakiuojant be jungiamųjų siūlų, skysčio srove), arba gijos supinamos jungiamųjų siūlų sistema. Formuojant neaustinius audinius mezgimo-prasiuvimo būdu naudojami: medvilniniai, vilnoniai, trumpi lininiai, cheminiai ir kuokšteliniai pluoštai. Mišinys sudaromas tokiu metodu: neaustiniai audiniai išgaunami agregatu, kuriuo šukuojama ir mezgama. Gautos medžiagos susiuvamos siūlų ir specialių mašinų dėka. Neaustinės medžiagos formuojasi mezgimo-vėlimo būdu - veltinio gamybai paruošiamos žaliavos, vėliau vilna išvaloma ir išgaunama pluoštinė drobė.

Neaustinei medžiagai sustiprinti fizikiniu-cheminiu būdu naudojamos skystos rišamosios medžiagos ir kieto pavidalo rišamosios priemonės. Termoplastinis metodas - pluoštinių drobių ir susikertančių siūlų sistemų susijungimas esant aukštai temperatūrai ir slėgiui. Aerodinaminis metodas - ant būgno arba konvejerio chaotiškai, oro srauto pagalba, išsidėstę pluoštai. Hidrodinaminis metodas - pluoštiniai audiniai sušlapinami ir pluoštai netvarkingai sudedami ant tinklinio būgno paviršiaus. Egzistuoja dar vienas metodas - pluošto formavimas. Tai pluoštinių audinių formavimo procesas, susidarantis iš tankaus polimero srovių ir pluoštų sudėjimo ant konvejerio, turinčio tinklinį paviršių.

Neaustinės medžiagos - plokščios formos neaustos tekstilės produktai. Po šiuo apibrėžimu slepiasi neriboto taikymo galimybes turinti daugiafunkcinė ir kokybiška medžiaga. Tyrimų dėka, kuriuos vykdė mūsų įmonė, buvo sukurtos unikalios neaustinės medžiagos. Šios medžiagos įgijo didelį populiarumą ne tik tarp mūsų klientų, bet ir tarp žmonių iš viso pasaulio.